Samedino Chihuahua

Od lat zajmujemy się hodowlą psów Chihuahua. Nasze psy idealnie sprawdzą się na wystawy psów, wszystkie mają rodowody i sprawdzonych, przebadanych rodziców.

Skąd pochodzi pies chihuahua długowłosa?

Skąd pochodzi pies chihuahua długowłosa?

Istnieje kilka powodów, dla których warto wybrać dla swojej rodziny chihuahua długowłosego. Chihuahua długowłose mają zazwyczaj dłuższą sierść niż ich odpowiedniki płci żeńskiej. Samce mają więcej włosów niż samice, co sprawia, że ich sierść jest pełniejsza, a włosy na ciele i szyi bardziej pokryte.

Gen recesywny

Nierzadko zdarza się, że dwa krótkowłose psy rasy Chihuahua rodzą długowłose szczenię. Długowłose umaszczenie jest wyrazem genu recesywnego. Ta cecha sprawia, że chihuahua długowłosy występuje rzadziej niż krótkowłosy. Chihuahua występują w szerokiej gamie umaszczeń i typów sierści.
Długość życia

Pies rasy Chihuahua ma stosunkowo krótką żywotność w porównaniu z innymi rasami. Rasa ta jest znana z podatności na różne problemy zdrowotne. Niektóre z tych dolegliwości to keratoconjunctivitis sicca, zwężenie tętnicy płucnej i molera. Regularne badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza weterynarii są niezbędne dla Twojego Chihuahua.

Zdrowie

Zdrowie długowłosego psa rasy Chihuawa jest niezwykle ważne, ponieważ może on mieć wiele poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli nie są one odpowiednio leczone, mogą prowadzić do ślepoty. Na poważny problem zdrowotny mogą wskazywać następujące objawy: mrużenie oczu, łzawienie oczu, sinienie rogówki i zaczerwienienie białkówki oka. W ciężkich przypadkach oczy mogą być wybrzuszone lub powiększone. Leczenie jest konieczne natychmiast po zauważeniu objawów.

Wygląd

Sierść chihuahuana długowłosego może być bardzo zróżnicowana, od gładkiej i lśniącej do długiej i lekko falistej. Większość chihuahuanów jest jednopłaszczowa, ale zdarzają się też odmiany o podwójnym umaszczeniu. Kształt głowy chihuahua nazywany jest „głową jabłka”, a cecha ta jest zgodna ze standardem rasy AKC. Nieoficjalnie mówi się, że chihuahua może mieć również głowę w kształcie jelenia.

Pielęgnacja

Jeśli chodzi o opiekę, długowłosy chihuahuo jest tak malutki, jak wskazuje na to jego nazwa. Te małe psy są dość opiekuńcze w stosunku do swoich panów i najlepiej trzymać je na ogrodzonym podwórku. Niewielkie rozmiary chihuahua mogą jednak stanowić zagrożenie dla dzieci. Aby uniknąć obrażeń, należy zawsze nadzorować dzieci przebywające w pobliżu psa.

Przeczytaj:  Fakty na temat psa chihuahua

Pielęgnacja szczeniąt

Aby utrzymać zdrową skórę i sierść Twojego nowego szczeniaka, regularnie szczotkuj ją miękką szczotką lub metalową szczotką. Młode chihuahua mają miękkie miejsce na czaszce, zwane molera, podobne do ciemiączka u małego dziecka. Pamiętaj, aby delikatnie pocierać to miękkie miejsce, w miarę jak będzie rosło. Możesz również podawać im surową kość jagnięcą lub wołową, aby zająć ich małe szczęki. Jest to nie tylko zdrowe, ale działa jak naturalna szczoteczka do zębów!

 

Podobne