Samedino Chihuahua

Od lat zajmujemy się hodowlą psów Chihuahua. Nasze psy idealnie sprawdzą się na wystawy psów, wszystkie mają rodowody i sprawdzonych, przebadanych rodziców.

Chihuahua – długość życia

Chihuahua – długość życia

Jaka jest średnia długość życia chihuahua? Wynosi ona od dwunastu do czternastu lat. Średnia długość życia zależy od rasy i stylu życia. Chihuahua jest również narażony na pewne problemy zdrowotne, w tym choroby serca. Rasa ta wymaga regularnych szczepień i zastrzyków przypominających, a pomiędzy kolejnymi sesjami ćwiczeń potrzebuje dużo odpoczynku. Więcej informacji na temat długości życia chihuahuy znajdziesz w dalszej części artykułu.

Średnia długość życia chihuahua długowłosych wynosi 12-14 lat.

Długowieczność chihuahuy zależy od ich zdrowia i pielęgnacji. Chihuahua mają długą sierść i są podatne na gnicie zębów. Zakażenie leptospirozą może powodować poważne problemy, w tym niewydolność wątroby i nerek. Infekcje te mogą również powodować drgawki, a nawet śmierć. Oprócz zgnilizny zębów u chihuahua może dojść do rozwoju chorób serca i innych schorzeń związanych z układem krążenia.

Chociaż chihuahua żyją dłużej niż inne rasy, są podatne na kilka problemów zdrowotnych, a rutynowe wizyty u lekarza weterynarii mogą pomóc w zapobieganiu tym schorzeniom. Regularne badania kontrolne i szczepienia zapobiegają niektórym chorobom i schorzeniom, a zdrowa dieta pomaga Twojemu pupilowi zachować dobrą kondycję i zapobiega stanom zagrażającym życiu. Co więcej, regularna aktywność fizyczna poprawi zdrowie Twojego Chihuahua i wydłuży jego życie.

Są narażone na choroby serca

Chihuahua nie są odporne na choroby serca. W rzeczywistości choroby serca są najważniejszą przyczyną śmierci tych psów. Istnieje kilka rodzajów niewydolności serca u psów, w tym wada zastawki mitralnej i drożny przewód tętniczy (patent ductus arteriosus). Chociaż genetyki nie da się zmienić, istnieją pewne rzeczy, które właściciele mogą zrobić, aby uchronić swoje psy przed problemami z sercem. Dobrej jakości dieta i regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w ochronie serca psa. Infekcje wywołane przez nicienie występujące w sercu mogą również przyczynić się do rozwoju niewydolności serca.

Uporczywy kaszel u psa może być oznaką choroby serca. Jeżeli serce nie pompuje skutecznie krwi, w płucach może gromadzić się płyn, który powoduje kaszel. Dodatkowo, płyn może wyciekać z naczyń krwionośnych i uciskać drogi oddechowe. Jeśli zauważysz, że Twój pies stale kaszle, umów się na wizytę u lekarza weterynarii. Oceni on ogólny stan zdrowia psa i stwierdzi, czy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań.

Przeczytaj:  Czy pies chihuahua jest agresywny?

Wymagają one szczepień i dodatkowych szczepień przypominających

Poniżej wymienione są szczepionki ważne dla Twojego Chihuahua: leptospiroza, nosówka, wścieklizna i parwowiroza psów. Szczepionki te podaje się w młodym wieku, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, ale starsze psy mogą nie odnieść z nich korzyści. Szczepionki te chronią przed chorobami poprzez budowanie silnego układu odpornościowego. Ważne jest również trzymanie psa na smyczy podczas przebywania na zewnątrz.

Innym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest waga. Średnia długość życia chihuahua wynosi około 12-14 lat, ale suki żyją zazwyczaj dłużej. Niektóre z nich dożywają nawet 20 lat i dwustu sześćdziesięciu pięciu dni! Istnieje wiele czynników, które decydują o długowieczności Twojego psa. Aby maksymalnie wydłużyć życie Twojego Chihuahua, upewnij się, że otrzymuje on regularne szczepienia i kolejne dawki przypominające.

Potrzebują odpoczynku pomiędzy sesjami ćwiczeń

Ważne jest, aby wiedzieć, ile czasu potrzebują chihuahua pomiędzy kolejnymi sesjami treningowymi. Najlepiej jest ćwiczyć swojego Chihuahua około 60 minut dziennie w przypadku rasy standardowej i 30 minut w przypadku rasy miniaturowej. Jest to ważne, ponieważ zmęczony Chihuahua jest skłonny do zachowań destrukcyjnych i szczekania. Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku rozpocząć program ćwiczeń z nowym zwierzęciem.

Spacerując z Chihuahua, najlepiej wybierać krótkie spacery, trwające około 20 minut każdy. Spacery z chihuahua to świetny sposób, aby wyprowadzić je na zewnątrz i zachęcić do kontaktu z otoczeniem. Ważne jest, aby zapewnić im co najmniej 20 minut odpoczynku pomiędzy kolejnymi treningami, ale można również zwiększyć czas ćwiczeń, jeśli pies wydaje się znudzony lub zaczyna przybierać na wadze.

Podobne