Samedino Chihuahua

Od lat zajmujemy się hodowlą psów Chihuahua. Nasze psy idealnie sprawdzą się na wystawy psów, wszystkie mają rodowody i sprawdzonych, przebadanych rodziców.

Jak leczyć kaszel u psa chihuahua

Jak leczyć kaszel u psa chihuahua

Jeśli zauważysz, że Twój pies rasy chihuahua wykazuje objawy kaszlu, możesz się zastanawiać, co jest jego przyczyną. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania. Jeśli zauważysz, że Twój pies rasy chihuahua kaszle, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą mu czuć się komfortowo:

Objawy

Istnieje wiele objawów ze strony układu oddechowego, które mogą dotknąć psa rasy chihuahua. Najczęstszą przyczyną jest zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli, czyli kaszel kenelowy. Infekcja ta jest wywoływana przez wirusy lub bakterie i może powodować stan zapalny górnych dróg oddechowych oraz kaszel. Zakażone psy często wykazują charakterystyczny rechot na końcu kaszlu, któremu zwykle towarzyszy kaszel kenelowy.

Inną przyczyną kaszlu u psa jest przewlekłe zapalenie oskrzeli. Przewlekłe zapalenie oskrzeli to stan, w którym z czasem dochodzi do zapalenia dróg oddechowych. Stan ten często pogarsza się pod wpływem wysiłku fizycznego i emocji, a jego zwalczanie wymaga regularnego podawania leków. Leki przeciwkaszlowe są często przepisywane przez lekarzy weterynarii i skutecznie zmniejszają kaszel i stan zapalny w drogach oddechowych psa. Leki te mogą być podawane doustnie lub jako środek przeciwkaszlowy.

Przyczyny

Kaszel u chihuahua jest często spotykaną dolegliwością. Przyczyny są różne dla każdego schorzenia, ale istnieją pewne wspólne schematy. Kaszel może być wtórnym objawem innych chorób, takich jak niewydolność serca, infekcje płuc i rozedma płuc. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych schorzeń powodujących kaszel u chihuahua.

Mokry, flegmatyczny kaszel jest wskaźnikiem zapalenia płuc lub psiej grypy. Kaszel jest reakcją na alergen, taki jak kurz lub dym papierosowy. Stan ten często zagraża życiu, dlatego ważne jest, aby niezwłocznie po zauważeniu objawów zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Kaszel występujący w nocy jest oznaką poważniejszych schorzeń.

Leczenie

Kaszel może być spowodowany różnymi schorzeniami, od niegroźnego przeziębienia po ostry problem medyczny. Niektóre problemy z kaszlem są łatwe do wyleczenia w domu, inne wymagają pomocy weterynarza. Jednak kaszel u psa może być objawem ukrytego problemu. Kaszel może być oznaką poważnego problemu medycznego, takiego jak problemy z sercem lub infekcja. Kaszel może być objawem niewydolności serca, która uniemożliwia sercu skuteczne pompowanie krwi. Jeśli serce nie funkcjonuje prawidłowo, w płucach gromadzi się płyn, co powoduje kaszel.

Przeczytaj:  Chihuahua długowłosa czarna - opis rasy

Zapadnięcie tchawicy, czyli rozmiękczenie tchawicy, jest kolejną przyczyną kaszlu u psa. Występuje ono najczęściej u starszych psów małych ras z nadwagą. Kaszel spowodowany zapadnięciem się tchawicy ma odgłos trąbienia, a jego leczenie polega najczęściej na zmniejszeniu masy ciała psa, stosowaniu okresowo leków uspokajających lub przeciwkaszlowych, a w razie potrzeby na leczeniu chirurgicznym. Niestety, ta metoda leczenia często nie jest skuteczna.

Zapobieganie

Istnieje kilka niespecyficznych strategii zapobiegania kaszlowi u Twojego psa rasy chihuahua. Jeśli pies ma nadwagę, utrata wagi może pomóc w zmniejszeniu prawdopodobieństwa wystąpienia kaszlu. Korzystne może być również zastosowanie nebulizacji dróg oddechowych sterylną solą fizjologiczną. Pozwoli to oczyścić drogi oddechowe ze śluzu i nawilżyć je. Co więcej, nebulizatory ultradźwiękowe wytwarzają cząsteczki mniejsze niż 5 mikronów, które są idealne do leczenia kaszlu. Innym prostym sposobem na złagodzenie kaszlu jest zastosowanie klatki piersiowej, która ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza nacisk na tchawicę.

Pomimo tego, że kaszel jest często oznaką głębszych problemów zdrowotnych, możesz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby zapobiec wystąpieniu kaszlu u Twojego psa. Przeprowadzenie dokładnego wywiadu i badania fizykalnego jest najlepszym sposobem na ustalenie przyczyny kaszlu u psa. Miękki, flegmatyczny kaszel może być spowodowany grypą lub zapaleniem płuc. Z kolei kaszel z odkrztuszaniem może być spowodowany bólem gardła lub podrażnieniem górnych dróg oddechowych. Jeśli kaszel u psa występuje tylko w nocy, może to być oznaką choroby podstawowej, takiej jak infekcja bakteryjna lub choroba zakaźna.

Podobne