Samedino Chihuahua

Od lat zajmujemy się hodowlą psów Chihuahua. Nasze psy idealnie sprawdzą się na wystawy psów, wszystkie mają rodowody i sprawdzonych, przebadanych rodziców.

Jakie choroby występują u psa chihuahua

Jakie choroby występują u psa chihuahua

Dystrofia rogówki, choroba oka, może mieć wpływ na wzrok psa rasy chihuahua. Przezroczysta błona na powierzchni oka ulega pogrubieniu i pokrywa się nieprawidłowym materiałem. Niektórym psom choroba ta nie przeszkadza, ale może ona poważnie pogorszyć ich wzrok. Leczenie dystrofii rogówki obejmuje krople do oczu, antybiotyki i zabiegi laserowe.

Choroba Legg-Calve-Perthesa

Najlepszym sposobem leczenia tego schorzenia jest wycięcie głowy i szyjki kości udowej, polegające na usunięciu rozpadającej się kości z „kuli” stawu. Terapia rehabilitacyjna obejmuje ćwiczenia mające na celu odbudowę mięśni tworzących fałszywy staw. Stopień nasilenia bólu i niepełnosprawności jest różny u poszczególnych psów. Pies z wczesnymi zmianami chorobowymi może szybko powrócić do zdrowia, natomiast pies z późniejszym początkiem choroby może potrzebować więcej czasu na odbudowę masy mięśniowej. Jednak u większości psów dochodzi do pełnego wyzdrowienia.

Hemofilia

Lekarz weterynarii po raz pierwszy podejrzewa hemofilię u psa rasy chihuahua, jeśli u Twojego zwierzęcia występują zaburzenia krwawienia, takie jak nadmierna krzepliwość krwi. Stan ten charakteryzuje się znacznie obniżoną aktywnością czynników i może wymagać okresowych transfuzji. Niektóre postacie hemofilii u psów są śmiertelne, inne są łagodne i odwracalne. Aby zapobiec krwotokom u psa, należy zapewnić mu odpoczynek w klatce.

Wodogłowie

Istnieją dwa rodzaje wodogłowia u psów rasy chihuahua: wrodzone i nabyte. Wodogłowie wrodzone dotyka szczenięta poniżej szóstego miesiąca życia. Objawy wodogłowia są u nich takie same, ale u dorosłych objawy są zwykle bardziej nasilone. Zazwyczaj wodogłowie rozpoznaje się, badając głowę psa pod kątem kształtu kopuły i otwartego ciemiączka. Inne choroby mogą dawać podobne objawy, dlatego w celu potwierdzenia diagnozy konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Rozszczep wargi i podniebienia

Pomimo swojej nazwy, rozszczep wargi i podniebienia u psa rasy chihuahua jest dość powszechny. Choć może on być nieestetyczny z kosmetycznego punktu widzenia, może również powodować znaczny ból i niedogodności dla psa. Z tego powodu wielu właścicieli psów decyduje się na jak najszybszą eutanazję swojego pupila. Na szczęście większość psów z rozszczepem wargi i podniebienia prowadzi normalne, szczęśliwe życie.

Przeczytaj:  Jak pielęgnować chihuahua krótkowłosa?

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów rasy chihuahua jest bolesną chorobą zwyrodnieniową stawów. Choroba ta dotyka około 20% psów, a jej wczesne objawy są często niezauważalne. W miarę postępu choroby, objawy mogą obejmować ogólny dyskomfort, osłabienie wokół stawów i trudności w chodzeniu. Aby pomóc swojemu psu uniknąć rozwoju zapalenia stawów, warto dowiedzieć się więcej na temat zapalenia stawów u psów.

Hipoglikemia

Jeśli u Twojego psa występuje niski poziom cukru we krwi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli poziom cukru we krwi jest niski, pies może stracić przytomność lub zapaść się pod ziemię. Najlepszym sposobem postępowania jest leczenie hipoglikemii przy najbliższej okazji. Właściwa dieta psa jest niezbędna dla jego zdrowia, podobnie jak regularne wizyty u lekarza weterynarii. Chihuahua Club of America zaleca karmienie tego psa rasy toy trzy do czterech razy dziennie. Dieta powinna zawierać kilka wysokiej jakości źródeł białka, węglowodanów i tłuszczu.
Dysplazja stawów biodrowych

Jeśli niepokoją Cię problemy z biodrami Twojego Chihuahua, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Objawy i leczenie dysplazji stawów biodrowych u psów są inne niż u ludzi. Lekarz weterynarii dr Anthony Cambridge omawia objawy dysplazji stawów biodrowych u psów. Pamiętaj, że najlepszym źródłem informacji na temat zdrowia Twojego psa jest Twój lekarz weterynarii.

Jaskra

Gdy ciśnienie w oku psa staje się zbyt wysokie, nazywamy to jaskrą. Oko normalnie zawiera dużą ilość płynu, który reguluje ciśnienie w gałce ocznej. Kiedy płyn ten gromadzi się wewnątrz oka, ciśnienie wzrasta i uszkadza nerw wzrokowy oraz siatkówkę. Choroba może być bolesna i nieodwracalna, może też spowodować trwałą ślepotę. W wielu przypadkach choroba zaczyna się tylko w jednym oku i rozprzestrzenia się na drugie. W momencie rozwoju tej choroby zwierzę jest już najprawdopodobniej niewidome.

Podobne