Samedino Chihuahua

Od lat zajmujemy się hodowlą psów Chihuahua. Nasze psy idealnie sprawdzą się na wystawy psów, wszystkie mają rodowody i sprawdzonych, przebadanych rodziców.

Ile powinien ważyć chihuahua szczeniak

Ile powinien ważyć chihuahua szczeniak

Zanim zaczniesz się martwić o wielkość szczeniaka rasy chihuahua, sprawdź jego rodziców. Jeśli są oni mali, ich łapy wskażą ich ostateczną wielkość. Jeśli jednak wydaje Ci się, że może być większy niż ich ciało, czas zacząć szukać lepszego hodowcy. Testy DNA pozwolą Ci dokładnie oszacować ostateczną wagę chihuahua.

Tabela rozmiarów

Tabela rozmiarów dla szczeniaka rasy Chihuahua jest przydatna do określenia, kiedy Twój pupil powinien być w pełni dorosły. Tabela jest przewodnikiem, którego powinieneś używać, aby zapewnić, że Twój pupil będzie rósł zgodnie z prawidłowym planem wagi. Chociaż istnieją pewne odstępstwa od tabeli rozmiarów, nie powinny one mieć wpływu na zdrowie Twojego zwierzęcia. Chihuahua żyją dłużej niż inne rasy, bo od 12 do 20 lat.

Ciało szczeniaka chihuahua z czasem staje się coraz szczuplejsze. W pierwszym roku życia ciało psa będzie znacznie mniejsze niż u szczeniaka rasy labrador. W ciągu następnych sześciu miesięcy jego ciało będzie nadal chudnąć, tracąc warstwę tłuszczu. Po tym czasie pies będzie coraz szczuplejszy i zgrabniejszy. Najlepszym sposobem na określenie tempa wzrostu szczeniaka jest zapoznanie się z tabelą rozmiarów szczeniąt rasy Chihuahua.

Tempo wzrostu

W ciągu pierwszych 10 dni tempo wzrostu szczeniąt rasy Chihuahua jest bardzo szybkie. Potrzebują one matki do regulowania temperatury ciała, a pod koniec tego okresu zaczynają tracić zęby mleczne. W wieku jednego miesiąca zaczynają stawiać pierwsze kroki. W tym momencie można je oddać do nowego domu. Należy jednak pamiętać, że jest to pierwszy etap ich życia i w miarę dojrzewania tempo ich rozwoju będzie spadać.

Po sześciu do dziewięciu miesiącach życia chihuahuas przestają rosnąć i stają się w pełni dojrzałe. Często zdarza się również, że szczenię rasy Chihuahua przestaje rosnąć. Jeśli jednak pies osiągnie pełnoletność przed oczekiwanym wiekiem, powinien przestać rosnąć i nie powinien już przybierać na wadze. Na tempo wzrostu Chihuahua ma wpływ wiele różnych czynników i najlepiej jest udać się do lekarza weterynarii, jeśli występują jakiekolwiek skrajne odchylenia od przewidywanego wykresu wzrostu.

Przeczytaj:  Czy występuje chihuahua liliowa?

Czynniki środowiskowe

Stres jest naturalną reakcją większości psów, ale jest również szkodliwy dla zdrowia Twojego zwierzęcia. Chociaż odczuwanie strachu i niepokoju jest normalne, stres może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Stres ma również wpływ na rytm snu i ciśnienie krwi. Może również osłabić Twój system odpornościowy. Problemy zdrowotne związane ze stresem są powszechne u zwierząt domowych, u których jego poziom jest wysoki. Na szczęście, stres można opanować poprzez unikanie takich zachowań.

Stres i niepokój u psów są w dużej mierze związane z ich środowiskiem, w tym z tym, jak dobrze są socjalizowane i jak często ich właściciele wchodzą z nimi w interakcje. Ilość socjalizacji i opieki matczynej, jaką szczenię rasy Chihuahua otrzymuje w tym okresie rozwoju, może w znacznym stopniu wpłynąć na jego ogólny stan zdrowia. W tym okresie prawidłowa socjalizacja pomaga zapobiegać lękowi separacyjnemu i strachowi. Dzięki lepszej socjalizacji szczeniaki rasy Chihuahua będą zdrowsze i szczęśliwsze.

Genetyka

Naukowcy odkryli interesujący fakt dotyczący genetyki wagi Chihuahua. Prawie wszystkie małe rasy psów mają wariant jednego genu, podczas gdy tylko dwie z 15 ras olbrzymich mają ten sam wariant. Gen ten kontroluje wielkość psa, ponieważ decyduje o ilości wytwarzanego przez niego czynnika wzrostu. Małe psy wytwarzają mniej czynnika wzrostu niż duże, dlatego są mniejsze od swoich olbrzymich kuzynów.

Pierwszym krokiem do oszacowania wagi chihuahua jest przyjrzenie się rodzicom. Pozwoli Ci to zorientować się, ile szczeniak będzie ważył jako dorosły. Ponieważ chihuahua są z natury małe, ich wielkość pozostanie niewielka. Te małe psy potrzebują jednak dużo ruchu, aby utrzymać swój niewielki rozmiar. Powinieneś także wziąć pod uwagę temperament tej rasy.Podobne